Pénznézés és kincsásás a magyar jogtörténetben

Ki ne gondolkodott volna gyermekkorában néhány ifjúsági kalandregény elolvasását vagy kalandfilm megnézését követően azon, milyen jó volna eltűnt kincs nyomára bukkanni, azt megszerezni.
A korábbi századok emberei olykor valóban a földbe rejtették értékeiket, például az ellenség támadásától tartva, és ezek némelyike ott is maradt, vagy csak évtizedekkel, netán jóval később került elő. Mindezek köré pedig mesés történetek, sőt legendák szövődtek, arannyal teli ládákról, csodás kincsesbarlangokról. Így nem csoda, ha egyesek mindig is hajlamosak voltak elásott pénz után kutatni, és természetesen nem egy csaló is akadt, aki meglovagolta ezt. A szélhámosok szívesen alkalmazták azt a mesét a jövedelemszerzésre, hogy azt állították, akár több kilométerről meglátják a földben e kincsek rejtekhelyét, erre szolgáló eszközeik és különleges módszereik vannak, amelyeket kisebb-nagyobb összegek fejében hajlandóak voltak „elárulni”, esetenként pedig vállalkoztak eltűnt, ellopott vagyontárgyak vagy akár a tolvaj hollétének, sőt kilétének a „meglátására” is.
A stellionatus (csalás) bűncselekményére vonatkozó kutatásom során nem egyszer humortól vagy pikáns részletektől sem mentes periratok tárultak fel, amelyek kisebb vagy nagyobb stílű hasonló ámítók viselt dolgairól számolnak be.

II. emelet - Holub József előadó

Dr. Korsósné dr. Delacasse Krisztina