A világűr aktuális nemzetközi jogi kihívásai

Az űr a legvégső határ, így kezdődik a híres Star Trek sorozat, az új nemzedék. Sokáig a jog végső határa is bolygónk légköréig terjedt ki, napjainkban azonban a világűr is rendelkezik kötelező érvényű nemzetközi jogi normákkal, amelyeket egyre inkább fontos megismernünk és tiszteletben tartanunk a világűr gyorsuló kereskedelmi kihasználtsága és az államok és nemzetközi szervezetek ebben a témában mutatott növekvő érdeklődése mellett. Ebben az előadásban a világűrjog nemzetközi rendszerének és a hozzá kapcsolódó nemzetközi szerződések felvillantásával betekintést engedünk a hallgatóságnak olyan kérdésekbe, mint, hogy megengedhető-e és ha igen milyen módon az űrben található nyersanyagok kiaknázása, vagy közkeletű, bár pontatlan kifejezéssel élve az ún. űrbányászat. Ezen felül kitérünk az űrben végzett tevékenységekért viselt nemzetközi felelősségre is, beszélni fogunk arról, hogy ki viseli a felelősséget egy űrobjektum, például egy műhold, vagy egy űrsikló által a Földön, vagy akár a világűrben okozott károkért.

Faluhelyi Ferenc előadóterem

Óriás Nándor Szakkollégium