2024. szeptember 27.

A Nemzetközi Brigádok magyar tagjai a francia internálótáborokban

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (7624 Pécs, Ifjúság útja 6.)

A spanyol polgárháború során 53 nemzet tagjai érkeztek Spanyolországba, hogy önként harcoljanak a köztársasági erők oldalán a Nemzetközi Brigádok soraiban. Ezeknek az önkénteseknek az összlétszáma mintegy 35 000 főre tehető, akik között számos magyar is volt. Utóbbiakra vonatkozóan a források eltérő számokat adnak meg, amelyek közül a legrészletesebbek és legmegbízhatóbbak a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténelmi Levéltárában található összesítésekben szerepelnek, amelyek a névsorokon túl számos esetben részletes életutakat is közreadnak a spanyol polgárháborúban harcoló magyarokról. Ezekből igen különböző sorsok ismerhetők meg, amelyek esetenként meglehetősen eltérő társadalmi háttérről, katonai tevékenységről és polgárháborút követő utóéletről tanúskodnak. A legnagyobb csoportot azok alkotják, akik a Spanyolországból történő visszavonulást követően francia internálásba kerültek, ahonnan különböző módokon szabadultak ki és változatos életutat futottak be a világháború alatt és után részben külföldön, részben pedig Magyarországon. Előadásunkban a téma hátterének ismertetése után azoknak a személyeknek a levéltári forráscsoportban található életútleírását szeretnénk közreadni, akik francia internálótáborokba kerültek.

A regisztráció határideje: 2024. szeptember 27., 10:00

Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar