Extrém T-sugarak és felhasználásuk

Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar (7624 Pécs, Ifjúság útja 6.)

A T-sugár, vagy terahertzes sugár olyan elektromágneses sugárzás, melynek hullámhossza 100-szor, 1000-szer hosszabb a látható fényénél. Ez a tulajdonsága sok izgalmas adottsággal ruházza fel (pl. betekintést nyerhetünk vele egy boríték belsejébe anélkül, hogy azt felnyitnánk, vagy töltött részecskéket gyorsíthatunk fel relativisztikus sebességre). Az elmúlt két évtizedben jelentős fejlődésen ment keresztül a T-sugarak előállításának módszere; ma már több, mint egymilliószor nagyobb energiát lehet előállítani, mint korábban. Az elmúlt néhány év kutatásai alapján jól látszik, hogy újabb robbanás előtt járunk mind a T-sugarak energiáját, mind azok felhasználását tekintve.

Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar

A ép. 408. Jeges Károly terem (77 fő)

Dr. Tóth György

Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar